Úvod » Študovňa » Legislatíva » Zmeny a novinky v legislatíve
Zmeny a novinky v legislatíve
Zmeny a novinky v legislatíve súvisiacej s cestnou premávkou na území SR

Dnes nadobúda účinnosť nové nariadenie vlády č. 349/2009 Z.z.


01.09.2009


Nariadenie vlády 349/2009 Z.z.
 

z 8. júla 2009


o najväčších prípustných rozmeroch vozidiel a jazdných súprav, najväčších prípustných
hmotnostiach vozidiel a jazdných súprav, ďalších technických požiadavkách na vozidlá
a jazdné súpravy v súvislosti s hmotnosťami a rozmermi
a o označovaní vozidiel a jazdných súprav


Autor: Vláda Slovenskej republiky
Platnosť od: 29.8.2009
Účinnosť od: 1.9.2009

Uverejnené v Zbierke zákonov č. 122/2009 strana 2682

NA ZÁKLADE:
725/2004 Z.z. § 21 ods. 6;

 RUŠÍ PREDPIS:
403/2005 Z.z.
363/2006 Z.z.


Vláda Slovenskej republiky podľa § 21 ods. 6 zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení zákona č. 307/2009 Z. z. (ďalej len "zákon") nariaďuje:
 

 

 

§ 1
Predmet úpravy

(1) Toto nariadenie vlády sa vzťahuje na vozidlá a jazdné súpravy prevádzkované v premávke na pozemných komunikáciách uvedené v prílohe č. 1 časti B k zákonu.

(2) Toto nariadenie vlády sa nevzťahuje na kĺbové autobusy s viac ako jednou kĺbovou časťou.

§ 2
Vymedzenie základných pojmov

Na účely tohto nariadenia vlády sa rozumie
a) návesom nemotorové vozidlo určené na pripojenie k motorovému vozidlu, konštruované a vybavené na prepravu nákladu tak, že časť tohto vozidla spočíva na motorovom vozidle a podstatná časť jeho hmotnosti a hmotnosti jeho nákladu pripadá na toto vozidlo,

b) prívesom nemotorové vozidlo určené na pripojenie k motorovému vozidlu, konštruované a vybavené na prepravu nákladu okrem návesu,

c) jazdnou súpravou súprava skladajúca sa z motorového vozidla spojeného s
1. prívesom,
2. návesom,
3. dvomi prívesmi alebo
4. návesom a prívesom,

d) izotermickým vozidlom vozidlo, ktorého pevné alebo vymeniteľné nadstavby sú osobitne vybavené na prepravu nákladu za regulovaných teplôt a ktorého každá z bočných stien vrátane izolácie je hrubá aspoň 45 mm,
e) autobusom motorové vozidlo s viac než deviatimi sedadlami vrátane sedadla pre vodiča, konštruované a vybavené na prepravu cestujúcich a ich batožiny; vozidlo môže mať jedno poschodie alebo viac poschodí a môže tiež ťahať príves na batožiny,
f) kĺbovým autobusom autobus skladajúci sa z dvoch pevných častí spojených navzájom kĺbovou časťou, v ktorom sú oddelenia pre cestujúcich v každom z dvoch pevných oddielov vzájomne prepojené a kĺbová časť umožňuje voľný pohyb cestujúcich medzi pevnými časťami; spojovanie a rozpojovanie týchto dvoch častí je možné len dielensky,
g) najväčšou prípustnou hmotnosťou najväčšia hmotnosť naloženého vozidla, pri ktorej je povolené použitie naloženého vozidla v premávke na pozemných komunikáciách,
h) najväčšou prípustnou hmotnosťou pripadajúcou na nápravu najväčšie zaťaženie pripadajúce na nápravu alebo na skupiny náprav, ktoré je povolené používať v premávke na pozemných komunikáciách,
i) najväčšou technicky prípustnou hmotnosťou najväčšia hmotnosť určená výrobcom vozidla závisiaca od konštrukcie a výkonu vozidla,
j) nedeliteľným nákladom náklad, ktorý nemožno na účely prepravy po pozemných komunikáciách rozdeliť do dvoch alebo viacerých nákladov bez toho, aby nevznikli neprimerané náklady alebo riziko poškodenia, a ktorý sa vzhľadom na svoje rozmery alebo hmotnosť nemôže prepravovať motorovým vozidlom, prípojným vozidlom alebo jazdnou súpravou, ktoré spĺňajú požiadavky ustanovené týmto nariadením vlády,
k) tonou hmotnosť, ktorá vyvolá zaťaženie zodpovedajúce 9, 8 kilonewtona,
l) odpružením uznaným za rovnocenné v rámci Európskych spoločenstiev odpruženie, ktoré spĺňa podmienky týkajúce sa ekvivalencie medzi určitými systémami bez pneumatického zavesenia a s pneumatickým zavesením pre hnaciu nápravu alebo hnacie nápravy podľa prílohy č. 2.

§ 3
Najväčšie prípustné rozmery vozidiel
a jazdných súprav

Najväčšie prípustné rozmery vozidiel a jazdných súprav prevádzkovaných v premávke na pozemných komunikáciách nesmú prevýšiť hodnoty uvedené v prílohe č. 1.

§ 4
Najväčšie prípustné hmotnosti vozidiel
a jazdných súprav

(1) Najväčšie prípustné hmotnosti vozidiel a jazdných súprav prevádzkovaných v premávke na pozemných komunikáciách nesmú pri splnení ďalších súvisiacich technických požiadaviek prevýšiť hodnoty uvedené v prílohe č. 1. Ak je vozidlo alebo jazdná súprava znečistené napríklad blatom, snehom alebo vodou, možno prekročiť ich najväčšiu prípustnú hmotnosť najviac o 3 % tejto hmotnosti.

(2) Najväčšia prípustná hmotnosť vozidla nesmie prevýšiť hodnotu najväčšej technicky prípustnej hmotnosti vozidla. Najväčšia prípustná hmotnosť jazdnej súpravy nesmie prevýšiť hodnotu najväčšej technicky prípustnej hmotnosti jazdnej súpravy. Najväčšia prípustná hmotnosť pripadajúca na nápravu nesmie prevýšiť hodnotu najväčšej technicky prípustnej hmotnosti pripadajúcej na nápravu.

§ 5
Označovanie vozidiel

(1) Vozidlá kategórií M2 a M3 a ich prípojné vozidlá kategórie O a vozidlá kategórií N2 a N3 a ich prípojné vozidlá kategórií O3 a O4 musia byť vybavené jedným z týchto dokladov:
a) kombináciou výrobného štítku a štítku rozmerov podľa prílohy č. 3 vytvorených a pripevnených podľa osobitného predpisu, 1)
b) jedným štítkom vytvoreným a pripevneným podľa osobitného predpisu1) obsahujúcim údaje z obidvoch štítkov uvedených v písmene a),
c) dokladom vydaným príslušným orgánom štátu, v ktorom je vozidlo prihlásené do evidencie vozidiel.

(2) Doklad podľa odseku 1 písm. c) musí obsahovať rovnaké údaje ako štítky uvedené v odseku 1 písm. a) a musí byť vo vozidle umiestnený na chránenom a pre kontrolu dostupnom mieste; je súčasťou dokladov ustanovených na vedenie vozidla v premávke na pozemných komunikáciách.

(3) Prostredný stĺpec na doklade podľa odseku 1 písm. c) týkajúci sa hmotnosti má v prípade potreby obsahovať hmotnostné normy Európskeho spoločenstva uplatňovateľné na príslušné vozidlo. Pokiaľ ide o vozidlá uvedené v druhom bode písm. j) prílohy č. 1, položka "44, 00 t" sa uvedie v zátvorkách pod najväčšou prípustnou hmotnosťou jazdných súprav.

(4) Ak jednotlivé rozmery a hmotnosti vozidla nezodpovedajú údajom, ktoré sú uvedené na štítkoch alebo doklade podľa odseku 1, je potrebné zabezpečiť ich zmenu v rámci schválenia prestavby vozidla.2)

(5) Štítky a doklady uvedené v odseku 1 vydané v inom členskom štáte Európskej únie alebo v inom štáte, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore, sa považujú za rovnocenné na území Slovenskej republiky.

(6) Izotermické vozidlo musí byť vybavené osvedčením alebo certifikačným štítkom podľa osobitného predpisu.3)

(7) Vozidlá a jazdné súpravy uvedené v prílohe č. 4 musia mať špeciálne označenie.

§ 6
Nadrozmerná preprava a nadmerná preprava

Ak vozidlo alebo jazdná súprava presahuje najväčšie prípustné rozmery uvedené v prílohe č. 1 (ďalej len "nadrozmerná preprava") alebo prekračuje najväčšie prípustné hmotnosti podľa § 4 (ďalej len "nadmerná preprava") alebo ak vozidlo alebo jazdná súprava prepravuje nedeliteľný náklad presahujúci najväčšie prípustné rozmery alebo najväčšie prípustné hmotnosti, môže sa používať v premávke na pozemných komunikáciách len na základe povolenia na zvláštne užívanie podľa osobitného predpisu.4)

§ 7
Označovanie nadrozmernej prepravy
a nadmernej prepravy

(1) Každé vozidlo alebo jazdná súprava vykonávajúce nadrozmernú prepravu alebo nadmernú prepravu musia byť špeciálne označené podľa prílohy č. 4.

(2) Sprievodné vozidlá, ktoré sprevádzajú vozidlo alebo jazdnú súpravu pri nadrozmernej preprave alebo nadmernej preprave, musia byť špeciálne označené podľa prílohy č. 4.

§ 8
Spoločné ustanovenie

Ak vozidlo alebo jazdná súprava spĺňa požiadavky podľa § 3 a 4, nemožno vzhľadom na rozmery a hmotnosti odmietnuť ich uvedenie do prevádzky alebo zakázať ich používanie v premávke na pozemných komunikáciách.

§ 9
Transpozičné ustanovenie

Týmto nariadením vlády sa preberajú právne akty Európskych spoločenstiev a Európskej únie uvedené v prílohe č. 5.

§ 10
Zrušovacie ustanovenie

Zrušuje sa nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 403/2005 Z. z. o najväčších prípustných rozmeroch a najväčšej prípustnej hmotnosti niektorých vozidiel v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 363/2006 Z. z.

§ 11
Účinnosť

Toto nariadenie vlády nadobúda účinnosť 1. septembra 2009.

Robert Fico v. r.


1) Nariadenie vlády Slovenskej republiky č. 394/2005 Z. z. o technických požiadavkách na povinné štítky a nápisy, ich umiestnenie a spôsob pripevnenia na motorových vozidlách a ich prípojných vozidlách v znení nariadenia vlády Slovenskej republiky č. 141/2007 Z. z.
2) § 18 až 20 v spojení s § 17 ods. 1 písm. e) a f) zákona č. 725/2004 Z. z. o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
3) Dohoda o medzinárodných prepravách skaziteľných potravín a o špecializovaných prostriedkoch určených na tieto prepravy (ATP) (vyhláška ministra zahraničných vecí č. 61/1983 Zb.).
4) § 8 zákona č. 135/1961 Zb. o pozemných komunikáciách (cestný zákon) v znení neskorších predpisov.
 



Príloha č. 1
k nariadeniu vlády č. 349/2009 Z. z.


kliknite pre zobrazenie

NAJVÄČŠIE PRÍPUSTNÉ ROZMERY VOZIDIEL A JAZDNÝCH SÚPRAV,
NAJVÄČŠIE PRÍPUSTNÉ HMOTNOSTI VOZIDIEL A JAZDNÝCH SÚPRAV
A ĎALŠIE SÚVISIACE TECHNICKÉ POŽIADAVKY
NA VOZIDLÁ A JAZDNÉ SÚPRAVY

 



Príloha č. 2
k nariadeniu vlády č. 349/2009 Z. z.


kliknite pre zobrazenie

PODMIENKY TÝKAJÚCE SA EKVIVALENCIE MEDZI URČITÝMI SYSTÉMAMI
BEZ PNEUMATICKÉHO ZAVESENIA A S PNEUMATICKÝM ZAVESENÍM
PRE HNACIU NÁPRAVU ALEBO HNACIE NÁPRAVY
 



Príloha č. 3
k nariadeniu vlády č. 349/2009 Z. z.

ŠTÍTOK ROZMEROV


1. Štítok, na ktorom sú uvedené údaje o vozidle, musí obsahovať tieto údaje:
a) názov výrobcu, x)
b) identifikačné číslo vozidla VIN, x)
c) dĺžku motorového vozidla, prívesu alebo návesu,
d) šírku motorového vozidla, návesu alebo prívesu,
e) údaje na meranie dĺžky jazdných súprav
1. vzdialenosť (a) medzi vonkajším obrysom prednej časti motorového vozidla a stredom mechanického spájacieho zariadenia (ťažný hák alebo návesová spojka); v prípade návesovej spojky s niekoľkými ťažnými bodmi musia byť uvedené minimálne a maximálne hodnoty (amin a amax),
2. vzdialenosť (b) medzi stredom mechanického spájacieho zariadenia prívesu (závesného oka oja) alebo návesu (návesového čapu) a vonkajším obrysom zadnej časti prívesu alebo návesu; v prípade zariadenia s niekoľkými ťažnými bodmi musia byť uvedené minimálne a maximálne hodnoty (bmin a bmax).

2. Dĺžkou jazdnej súpravy je dĺžka motorového vozidla a prívesu alebo návesu umiestnených v priamke za sebou.

3. Hodnoty uvedené na štítku alebo doklade podľa § 5 ods. 1 musia presne reprodukovať merania vykonané priamo na danom vozidle.

Vysvetlivka:
x) Tieto údaje nie je potrebné opakovať, ak má vozidlo jediný štítok podľa § 5 ods. 1 písm. b) obsahujúci údaje o hmotnostiach, ako aj o rozmeroch.


Príloha č. 4
k nariadeniu vlády č. 349/2009 Z. z.

ŠPECIÁLNE OZNAČENIA VOZIDIEL A JAZDNÝCH SÚPRAV


1. Vozidlá kategórie N s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 7, 5 t okrem návesových ťahačov musia byť vybavené zadnou označovacou tabuľkou pre ťažké motorové vozidlá podľa predpisu EHK č. 706) a vozidlá kategórie O1 až O3 dlhšie než 8 m (vrátane oja) a všetky vozidlá kategórie O4 musia byť vybavené zadnou označovacou tabuľkou pre dlhé vozidlá podľa predpisu EHK č. 70.6) Montáž a umiestnenie zadných označovacích tabuliek pre ťažké motorové vozidlá a dlhé vozidlá musia byť vykonané podľa prílohy č. 15 k predpisu EHK č. 70.6)

Vozidlá kategórie R musia byť rovnako vybavené zadnou označovacou tabuľkou pre dlhé vozidlá podľa predpisu EHK č. 706) ako vozidlá kategórie O.

2. Vozidlá kategórie L7e (nákladná štvorkolka), M, N, O, T, C, R, S a P s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcou 40 km.h-1 musia byť vybavené zadnou označovacou tabuľkou pre pomalé vozidlá a ich prípojné vozidlá podľa predpisu EHK č. 69.6) Montáž a umiestnenie zadných označovacích tabuliek pre pomalé vozidlá a ich prípojné vozidlá musia byť vykonané podľa prílohy č. 15 k predpisu EHK č. 69.6)

3. Vozidlá kategórie M, N, O, T, C a R, ktorých šírka prevyšuje 2, 55 m, pri izotermických vozidlách 2, 60 m, vozidlá vykonávajúce prácu za jazdy, vozidlá kategórie P a S musia byť na predných a zadných čelných plochách čo najbližšie k dolným a bočným obrysom vozidla označené špeciálnym označením s červenými a bielymi pruhmi širokými 70 až 100 mm a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45o nadol. Najmenšia plocha tohto označenia musí byť 0, 10 m2, pričom táto plocha musí mať tvar pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 250 mm. Farebné vyhotovenie musí byť z materiálu so spätným odrazom triedy 2.7) Ak konštrukcia vozidla nedovoľuje vyznačenie výstražných farebných pruhov na pevnej časti vozidla, môže byť toto označenie na odnímateľných štítoch pevne pripevnených na vozidlo. Takým označením musia byť označené aj špeciálne poľnohospodárske alebo lesné zariadenia nesené alebo polonesené ťažným vozidlom.

Vozidlá kategórie PN a S musia byť týmto označením označené aj na zadných bočných plochách, čo najbližšie k dolným a zadným obrysom vozidla.

4. Vozidlá vybavené vzadu zdvíhacou nakladacou plošinou (hydraulickým čelom) musia byť na zadných čelných plochách čo najbližšie k horným a bočným obrysom zdvíhacej nakladacej plošiny označené špeciálnym označením s červenými a bielymi pruhmi širokými 70 až 100 mm a smerujúcimi od pozdĺžnej strednej roviny vozidla pod uhlom 45o nadol. Najmenšia plocha tohto označenia musí byť 0, 10 m2, pričom táto plocha musí mať tvar pravouholníka s dĺžkou jednej strany najmenej 250 mm. Farebné vyhotovenie musí byť z materiálu so spätným odrazom triedy 2.7) Špeciálne označenie musí byť prichytené tak, aby pri sklopení zdvíhacej nakladacej plošiny v každej polohe špeciálne označenie bolo vo zvislej polohe a viditeľné zo zadnej strany.

5. Vozidlá kategórií L7e, M2, M3, N2, N3, O, T, C, P, R a S musia byť na zadnej časti karosérie, a ak to konštrukcia vozidla dovoľuje, v ľavej polovici označené označením s vyznačenou najvyššou povolenou rýchlosťou vozidla zaokrúhlenou
a) pri vozidlách s najväčšou konštrukčnou rýchlosťou neprevyšujúcu 35 km.h-1 na najbližšie nižšie celé číslo,
b) pri ostatných vozidlách na najbližšie nižšie celé číslo deliteľné piatimi.
Označenie musí byť vo vyhotovení kruhu bielej farby, ktorý je lemovaný červenou farbou s vonkajším priemerom 190 až 200 mm; číslice musia mať 70 až 80 mm, hrúbka čiary číslic 12 až 15 mm. Farba číslic je čierna. Označenie musí byť z materiálu so spätným odrazom triedy 27) (červená a biela), číslice sú nereflexné. Ak nie je možné na vozidlách kategórií L7e, O1, O2, P, R a S umiestniť označenie s priemerom 190 až 200 mm, je prípustné použiť označenie s vonkajším priemerom 150 mm; potom číslice musia mať 70 až 80 mm, hrúbka čiary číslic 11 až 13 mm. V označení môže byť použitá skratka "km".

6. Vozidlá vykonávajúce nadrozmernú prepravu, ktorých šírka prevyšuje 3, 00 m alebo výška prevyšuje 4, 30 m alebo dĺžka prevyšuje 23, 0 m vrátane prepravovaného nákladu, alebo nadmernú prepravu, ktorých vozidlo alebo jazdná súprava prevyšuje 50, 0 t, musia byť v prednej a zadnej časti vozidla označené špeciálnym informatívnym označením, ktoré upozorňuje na zvláštnu prepravu. Špeciálne informatívne označenie je vyhotovené v žltej farbe z materiálu so spätným odrazom triedy 27) a s nápisom "ZVLÁŠTNA PREPRAVA" alebo "VÝNIMOČNÁ PREPRAVA". Farba písmen je čierna. Pri medzinárodnej nadmernej preprave alebo nadrozmernej preprave nápis môže byť v jazyku členského štátu Európskej únie alebo v jazyku iného štátu, ktorý je zmluvnou stranou dohody o Európskom hospodárskom priestore, napríklad "SONDERTRANSPORT", "EXCEPTIONAL TRANSPORT", "TRASPORTO ECCEZIONALE", "CONVOI EXCEPTIONNEL", "ABNORMAL TRANSPORT", "SPECIAL TRANSPORT". Ostatné vozidlá vykonávajúce nadrozmernú prepravu alebo nadmernú prepravu, napríklad sprievodné vozidlá, sa tiež označujú špeciálnym informatívnym označením, ktoré upozorňuje na zvláštnu prepravu.

7. Vozidlá kategórie N s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou prevyšujúcou 7, 50 t a všetky vozidlá kategórie O3 a O4 prihlásené do evidencie vozidiel v Slovenskej republike8) musia byť označené odrazovým označením na zvýšenie viditeľnosti a rozoznateľnosti podľa predpisu EHK č. 1046)
a) od 10. októbra 2009; to platí pre vozidlo, ktoré bolo prvýkrát prihlásené do evidencie vozidiel od 10. októbra 2009,
b) od 1. júla 2010; to platí pre vozidlo, ktoré bolo prvýkrát prihlásené do evidencie vozidiel od 1. januára 2005 do 9. októbra 2009,
c) od 1. januára 2011; to platí pre vozidlo, ktoré bolo prvýkrát prihlásené do evidencie vozidiel od 1. januára 2000 do 31. decembra 2004.

Montáž a umiestnenie odrazového označenia na zvýšenie viditeľnosti a rozoznateľnosti musia byť vykonané podľa bodov 6.21 predpisu EHK č. 48 minimálne série zmien 03, 6) pričom na boku možno použiť biele alebo žlté odrazové označenie a vzadu červené alebo žlté odrazové označenie.

Príloha č. 5
k nariadeniu vlády č. 349/2009 Z. z.

ZOZNAM PREBERANÝCH PRÁVNYCH AKTOV
EURÓPSKYCH SPOLOČENSTIEV A EURÓPSKEJ ÚNIE


Smernica Rady 96/53/ES z 25. júla 1996, ktorou sa v Spoločenstve stanovujú najväčšie prípustné rozmery niektorých vozidiel vo vnútroštátnej a medzinárodnej cestnej doprave a maximálna povolená hmotnosť v medzinárodnej cestnej doprave (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 7/zv. 2) v znení smernice Európskeho parlamentu a Rady 2002/7/ES z 18. februára 2002 (Mimoriadne vydanie Ú. v. EÚ, kap. 7/zv. 6).





5) Napríklad STN EN 12195-1 Súpravy na upevňovanie bremien na cestných vozidlách. Bezpečnosť. Výpočet viazacích síl, STN EN 12195-2 Súpravy na upevňovanie bremien na cestných vozidlách. Bezpečnosť. Viazacie popruhy vyrobené z chemických vlákien, STN EN 12195-3 Súpravy na upevňovanie bremien na cestných vozidlách. Bezpečnosť. Viazacie reťaze, STN EN 12195-4 Súpravy na upevňovanie bremien na cestných vozidlách. Bezpečnosť. Viazacie oceľové laná.
6) Dohoda o prijatí jednotných podmienok pre homologáciu (overovanie zhodnosti) a o vzájomnom uznávaní homologácie výstroja a súčastí motorových vozidiel (vyhláška ministra zahraničných vecí č. 176/1960 Zb.).
7) STN 01 8020 Dopravné značky na pozemných komunikáciách.
STN EN 12899-1 (73 7021) Trvalé zvislé dopravné značky, časť 1: Trvalé značky.
8) § 114 a 115 zákona č. 8/2009 Z. z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Najnovšie predpisy
Novely, nariadenia, usmernenia a iné súvisiace právne dokumenty
Aktuálny počet: 240
VOP • Pravidlá používania • Ochrana údajov • Kontakt
PPP    1200 / 9 / 0 - 27
APP    19
PPK    200
PPA    4
OPK    5
© 2009 - 2024 AUTOSKOLAPORTAL.SK